SEO оптимизация и SEO съдържание. Що за чудо е това SEO и трябва ли ви то?
Кое е по-важно за вас – да сте по-напред в търсачките или потребителите да ви вярват
SEO оптимизация и SEO съдържание – кое да изберете, за да направите вашия сайт и публикациите в него по-видими в нета? Може би вече имате отговор. Тогава сигурно ще ви е любопитно да го съпоставите с размислите тук. Ако ли не, значи има шанс този блог пост да ви помогне да се ориентирате в света на оптимизациите.
Дали това ви е необходимо, ако търсите популярност в мрежата? О, да! Вижте как и защо!
SEO оптимизация – съкращения, определения и уточнения
SEO оптимизация – изразът е популярен у нас, но не е точен. Защото О-то в абревиатурата е за „оптизмизация”. Останалите 2 букви са за „търсещи машини”. Или другояче казано, Search Engine Optimization на български се превежда като оптимизация за търсещи машини. Добавянето на още една „оптимизация” е напълно излишно. Би трябвало да се използва само абревиатурата. Но не би.
Побългарено съкращение „ОТМ” няма. Затова, както е в повечето случаи, свързани с високите технологии, е възприет терминът на английски – SEO. За яснота и краткост. Както е и с термините контент и контент маркетинг. Преводните им варианти не са така точни.
Според сайта Moz SEO е маркетингова дисциплина, насочена към нарастване на видимостта в органичните (неплатените) резултати на търсещите машини. Тази оптимизация включва технически и творчески елементи за подобряване на класирането и засилване на трафика – от използваните думи до връзките от други сайтове.
„SEO е процесът за получаване на трафик от „безплатните”, „органичните”, „редакторските” или „естествените” резултати от търсенето в търсачките.” Това казва в дефиницията си сайтът Search Engine Land.
„Това е практиката за оптимизиране на уебсайтове, за да достигнат висока позиция в резултатите от търсенето на Google или друга търсачка.” Така сайтът Yoast определя какво е SEO.
Няма спор сред корифеите на SEO – оптимизирането е важно за всеки сайт и за всяка публикация в интернет, за да бъдат те открити в уеб пространството.
Органично търсене, органични резултати, ограничен трафик – тези термини сочат, че откриването не е предизвикано от заплащане за реклама.
SEO съдържание и обикновено уеб съдържание – че какво толкова!
Уеб съдържанието, оптимизирано за търсещи машини, наричаме SEO съдържание.
Щом искате вашият уеб сайт или блог бързо да бъдат намерени в интернет, ще ви трябва такова съдържание, тоест SEO контент.
Когато един сайт и страниците в него са оптимизирани, те бързо се появяват за преглед при повикване в търсачките като Google, Yahoo, Bing и др.
Търсите например информация за контент, контент райтинг, контент консултция или контент маркетинг на Maya Content, пишете в Google някоя от тези ключови думи и сайтът Maya Content любезно ви предлага публикациите си по темата. Това е само едно предложение със закачка за търсенето! Можете да пробвате и с други теми.
Това е оптимизиран контент или SEO съдържание. На оптимизация подлежи всяко текстово или друго съдържание, но тук, в Maya Content, акцентът е върху текста, както вече е ставало дума в страницата за предлаганите SEO контент услуги. Затова ще продължа нататък главно по текстовата оптимизация.
А сега да допуснем, че сте решили да публикувате в интернет ваше произведение. Може би научен труд, може би мнение или коментар. Каквото и да е, стига да ви се иска то да види бял, тоест виртуален свят. Вече имате свой блог, така че не ви остава друго, освен да качите онлайн създаденото от вас и да натиснете бутона за публикуване.
Готово! Съдържанието, родено от вас с целия ви професионализъм и толкова любов, вече е уеб съдържание. Обикновено уеб съдържание обаче.
Още ли не долавяте разликата?
Потърпете малко и ще видите!
Започвате да чакате вашите знайни и незнайни читатели, нали заради тях сте предприели тази тъй важна стъпка на полето на виртуалния самиздат! Иначе творчеството ви би могло спокойно да си остане грижливо подвързано в някоя папка в бюрото или в компютъра ви.
Читателите обаче нейде се мотаят и даже не знаят, че сте им направили подарък. Защото какво, ако не дар, е безплатното споделяне с други хора на един творчески продукт, при това – защитен обект на авторското право!
Не бързайте да ги вините! Проблемът е в това, че – съвсем логично – вашият труд, колкото и значим и атрактивен да е той не само за вас, е практически неоткриваем в интернет. Освен ако в полето за търсене някой не пусне цяло изречение или пасаж от него. А това няма как да стане. Евентуално – по телепатия, само в този случай публикацията ви може да надникне от първата страница на SERP.
SERP – това пък е абревиатурата за Search Engine Results Page или на български – страница с резултати от търсенето. Съкращение „СРТ” също няма, но затова пък SERP го знаят по цял свят. Първата страница на SERP е нещо много хубаво за всеки уеб сайт... Още по-хубаво нещо са първите нерекламни няколко записа на тази страница!
Какво казват световните номер едно по темата SEO съдържание
Word Stream:
„SEO контент е всяко съдържание, създадено с цел да привлече трафик в търсещите машини.”
Yoast:
„SEO контентът е ключова част от всяка SEO стратегия. Без съдържание вашият сайт не може да се класира в търсачките. Ето защо е решаващо да пишете и да структурирате качествен контент!”
Нийл Пател:
„Според Copyblogger SEO е най-неразбираемата тема онлайн. Но SEO контентът не е сложен, стига веднъж да проумеете, че първо идват хората, още преди търсещите алгоритми.”
А ето и самия Copyblogger:
„За да бъдат доволни, търсещите машини имат нужда от доволни търсещи хора. Контент, който радва хората, ще предизвика и интелекта на Google да го намери.”
Search Engine Land:
„Както колелата без двигател ви карат да натискате педалите, съдържанието без SEO стратегия не може да се задържи на дигиталния пазар. И точно като двигател без колела SEO без съдържание е само лъскава машина, която не отива никъде.”
SEO контентът е не само въпрос на вдъхновение
Ако искате и вашият текст от обикновено уеб съдържание да се превърне в SEO съдържание и да се вреди в първите 2-3 страници на SERP, ще трябва да се потрудите. Може би повече, отколкото си представяте.
Щом става дума за писане, непременно ще ви потрябва вдъхновение. Но преди да стигнете до него, е добре да се подготвите за срещата си с музата. С повечко ентусиазъм, логика и любознателност, за да размислите:
- Защо ми е това SEO съдържание?
- Какво искам да постигна с него?
- Как да го изстрелям право в целта?
Целта е задължителният атрибут за всяко SEO съдържание
Дори човек да седне да понапише нещо „просто ей така”, защото го влече, при публикуването вече трябва да има някакъв по-дълбок замисъл. Или поне идея, че написаното може да представлява интерес не само за него самия. Така от само себе си започват да възникват въпроси.
Какво искате да се случи с вашето произведение в интернет? Да бъде видяно от повече хора – защо? За да се информират, да се образоват, да се забавляват?
Или може би искате то да предизвика други действия – какви? Посетителите на сайта ви да се превърнат в негови потребители, а пък те – в клиенти и купувачи?
SEO отговаря за „виждането”. Основната цел е да се поддържа интересът на потребителите, за да се генерира трафик към оптимизираното съдържание.
Колкото по-голям е трафикът, толкова по-напред в SERP ще излиза публикацията. Колкото по-напред тя се покаже, толкова по-често потребителите ще я отварят.
Когато я отварят по-често, може и да я „шерват” повече със своите познати и приятели. Споделянето носи обратни връзки, те също допринасят за придвижването напред на вашето SEO съдържание.
За да се задвижи тази възходяща въртележка „колкото повече – толкова повече”, все трябва да се тръгне отнякъде.
И това място може да е „ключовата дума”
Под ключова дума се разбират и няколкото на брой думи, и ключовите изрази. Това са думите, които пишем в полето за търсене, когато искаме да намерим интересуващата ни информация.
Колкото повече хора търсят по определени думи и термини, толкова по-напред в SERP търсачките вадят записите с това съдържание. Колкото повече са тези резултати обаче, толкова по-голяма е конкуренцията за по-челното място. Ще ни е по-трудно, следователно, да попаднем по-напред.
И обратното. Колкото по-малко е търсенето по някоя по-специфична ключова дума – дългоопашата, longtail, както я наричат на професионален жаргон, толкова по-напред ще излезе нашето SEO съдържание. Тази по-нискоконкурентна думичка се използва по-рядко, но затова пък хората, които я пускат в търсенето си, са по-наясно с това какво точно им трябва. И така се доближават повече до нашата целева група, а ние – до нашата цел.
Тогава? Явно при избора на ключови думи ни трябва добре премислен баланс, за да не изпаднем въобще от класацията – било поради силна конкуренция, било поради слаба целева група.
Ключовите думи нито са панацея, нито са за подценяване
Самоцелното насищане с ключови думи заради търсачките не само ще развали текста, но и ще получи по-скоро наказание от тях самите. Обикалящите в интернет „паяци” търсят да видят ключовата дума на определено място и с определена приемлива честота. Така разбират за какво иде реч в публикацията.
Но само количественият подход към ключовите думи вече не е на мода.
Днес е по-важно дали публикуваното представлява интерес, за колко хора и какво правят те с него. И не е желателно читателят да се препъва в едни и същи думи безсмислено. Това отблъсква не само него, а и търсещите машини.
Затова Google – обобщаващото понятие за всички търсачки, вече не отчита ключовите думи като метатаг. Можете да ги залагате колкото искате в някои SEO приложения. Това няма да ви мръдне и с едно място напред в SERP. Други метатагове като SEO заглавието и метаописанието са по-важни за оптимизацията на страницата – On page SEO, а не толкова ключовите думи.
Което пък от своя страна въобще не означава, че те са станали маловажни.
Все пак без тях търсене няма. Дори когато те „само” трасират посоката в новата интернет функционалност „интуитивно търсене”.
Ето как се озовахме в още един незаобиколим SEO кръг: „и така как – и онака още по-как”.
Когато става дума за SEO съдържание, особено важна е структурата.
Структурата на текста и структурата на сайта
Добре структурираната публикация е нещо, което ще оценят положително и хората, и машините.
За читателя-потребител тя дава възможност да обхване и възприеме бързо и с лекота целия текст, да види неговата логика и да проследи възможните връзки. Да се „закачи” за интригуващите заглавия, които да го отведат към съдържанието до последната точка в него. Като му хареса видяното, да потърси още нещо подобно.
Откъде мислите, че ще започне новото си търсене? Вероятността първо да отвори сайта, който веднъж вече е спечелил симпатиите му, е по-голяма. Въпросът е дали там ще продължи да вижда добре подредената в логическа последователност информация, тоест – ясна, разбираема и удобна за боравене структура на уеб сайт.
Машината пък ще засече в текста елементи като обем, брой заглавия и подзаглавия, дължина на абзаците и на изреченията. И други детайли, ключови думи и метатагове от публикацията и илюстрацията. От числото на посетителите на страницата и на обратните връзки ще направи още заключения за нейната стойност.
На какво място в SERP смятате, че ще постави при следващо търсене добре представилото се четиво? А сайта, който го е предложил?
Така е. Машините не страдат от забравяне. То си е наша, човешка привилегия.
Та кое е по-важно за един сайт – да е по-напред в Google или да печели читателското доверие?
Търсещите машини в интернет в наши дни все повече се държат като внимателни и любознателни потребители. Наблюдавайки поведението на хората в мрежата, в зависимост от виртуалните им реакции поставят своите плюсове и минуси.
Ето защо несъвършени, но чувствителни човешки същества и умни, но бездушни роботи все повече се доближават в оценките си за това кое в интернет е добро и кое не.
Това е много добра новина! Защото ни дава възможност да оставим техническите SEO въпроси на програмистите. И да се съсредоточим върху създаването на добро за хората SEO съдържание, както често го наричат – „страхотен контент”. Това няма да остане незабелязано и от машините в мрежата.
Всъщност истината е, че ако сайтът ви излиза на първите места от първа страница в Google, той има добър шанс да привлече повече потребители.
Но е вярно и другото: ако повече потребители се доверяват на вашия уеб сайт, те ще го посещават по-често и той ще излиза по-напред в търсачките.
SEO оптимизация и SEO съдържание – това са две страни на една монета
Когато решите да обърнете едно обикновено уеб съдържание в SEO съдържание, ще държите и на по-челните места в SERP, и на връзката с потребителите. Доверието е основно оръжие на контент маркетинга.
Или ако ако зададем въпроса термонологично – „SEO съдържание или контент маркетинг”, верният отговор „И двете!”, няма да съдържа разделителния съюз „или”.
А забелязахте ли, че от всичко казано дотук „и”-то се очертава като един симпатичен общовалиден обединителен съюз в интернет?
Както казват и в Moz, SEO не е просто да създаваш разбираеми за търсачките уеб сайтове. То е да направиш твоя сайт по-добър и за хората. В Moz вярват, че тези принципи вървят ръка за ръка.
Илюстрация
Снимки: Pixabay, Geralt; сканове